• Kronika
11. januar 2018
POLICIJSKA KRONIKA ZA MESEC DECEMBER 2017

03.12.2017 ob 22.25 uri so bili policisti PP Žalec obveščeni o pogrešitvi starejše dementne osebe v Miklavžu pri Taboru. Po sprejetem obvestilu je na kraj odšla policijska patrulja, ki je po pregledu terena cca 500 m od stanovanjske hiše v snegu našla premraženo osebo. Zaradi ozeblin je bila odpeljana z reševalnim vozilom v Splošno bolnišnico Celje.

26.12.2017 so bili policisti PP Žalec obveščeni o kršitvi določil Zakona o varstvu javnega reda in mira v kraju Tabor. Na kraj je odšla policijska patrulja, ki je z zbiranjem obvestil ugotovila, da je kršil določila ZJRM-1 prijaviteljičin partner, kateremu je bil na kraju izdan plačilni nalog.

V noči iz 31.12.2017 na 1.1.2018 so policisti PP Žalec, kljub članku v prejšnjih novicah - opozorila pri uporabi pirotehnike, v Ojstriški vasi obravnavali zaradi nepravilne uporabe pirotehničnih izdelkov kaznivo dejanje Povzročitev splošne nevarnosti, kjer je bila ena oseba hudo telesno poškodovana. Zaradi suma storitve kaznivega dejanja, bo zoper osumljenca podana kazenska ovadba na ODT Celje.

Ker smo v začetku meseca januarja obravnavali na isti dan več vlomov v stanovanjske hiše na območju Tabora, podajamo ponovno opozorilo:

Zavarujte se pred vlomom v stanovanje ali hišo!

Število vlomov v stanovanja ali stanovanjske hiše, pa tudi vikende, iz leta v leto narašča, storilci pa so čedalje bolj predrzni ali nasilni. "Prilika dela tatu" in  vlomilec bo raje izbral tisto stanovanje ali hišo, kjer bo za kaznivo dejanje najmanj ovir in tveganje za odkritje najmanjše. Stavba, v kateri ni nikogar, ker so stanovalci na primer na dopustu ali ki je očitno brez varovanja, bo bolj verjetno tarča vloma kot obratno. Posebno "vabljiva" za vlomilce so odprta vrata ali okna, razpoložljivo orodje za dostop (na primer zaboji, lestev, ki omogoča dostop do drugače nedosegljivih oken ipd.), vrtnarsko orodje, s katerim lahko vlomilec nasilno vlomi, zapuščene žive meje ali visoke ograje ...

Zato pred daljšo odsotnostjo z doma:
• zaklenite vrata in zaprite okna,
• predtem ne pozabite zapreti plina in vode ter izklopiti elektrike, predvsem na aparatih (da vam zaradi puščanja vode ali požara ne bo treba predčasno prekiniti dopusta),
• vklopite alarmno napravo,
• ključev ne puščajte na "skritih mestih", kot so nabiralniki, predpražniki, lončki za rože ipd.,
• ne puščajte doma dragocenosti in denarja (med dopustom raje najemite sef),
• o svoji odsotnosti ne puščajte sporočil (na telefonskem odzivniku, na listikih ?),
• poskrbite, da bo videti, kot da je nekdo vedno doma (naj vam prijatelj ali sosed redno prazni poštni nabiralnik, dviguje rolete; vgradite časovna stikala za samodejno prižiganje luči, odpovejte dostavo časopisov?.)
• doma parkirana vozila zaklenite ter varno shranite dokumente in ključe, tudi rezervne,
• ne puščajte orodja ali drugih priročnih sredstev v okolici hiše,
• z vidnih mest umaknite vrednejše predmete,
• povejte sosedom, kako ste dosegljivi,
• preglejte zavarovalne police, kako je s kritjem škode pri vlomu,
• zapišite si serijske številke vrednejših predmetov ali jih celo fotografirajte, po možnosti pa tudi označite (umetniške slike, nakit, tehnične predmete idr.).

Gorazd TRBOVŠEK
komandir Policijske postaje Žalec