• Lokalne skupnosti
01. september 2015
Alenka Kreča Šmid
PONOVNO OPOZORILO

V zadnjih dneh se ponovno na občino obrača vedno več občanov, ki nam posredujejo informacije v zvezi s poskusi tatvin oz. tatvin po domovih občanov. Tatovom posebej zanimivi so osamljeni zaselki, kjer bivajo starejše osebe. Ni odveč opozorilo, da bodite pozorni na neznane in sumljive osebe, ki se gibljejo oz. dlje časa zadržujejo v vaši okolici, pozorni bodite na avtomobile in registrske številke. Gre tako za tuje državljane kot tudi slovenske. V nobenem primeru ne spuščajte neznanih oseb v hišo in ne nasedajte pretvezam. Tatovi običajno prosijo za vodo, povedo, da se jim je pokvaril avto, tarnajo zaradi vročine, iščejo hotel za prenočitev, sprašujejo za pot. Osebo zamotita dva, tretji se izmuzne v hišo. Tatovi običajno ne želijo zbujati pozornosti, če so vrata odklenjena, pridejo in vstopijo tiho. Zaklepanje je priporočljivo čez dan in tudi, če le za hip zapustite hišo in greste na vrt ali okrog hiše. V času dopustov je potrebno sosedsko sodelovanje. Prosite sosede, sorodnike, prijatelje, da pregledujejo hišo, vam praznijo poštni nabiralnik, skrbijo za ključe. Ne puščajte ključev kar v ključavnicah vhodnih vrat, pod predpražnikom, na okenski polici ali pod koritom za rože. Pomembno in koristno je čimprej obvestiti sosede in ostale vaščane, tudi prek družbenih omrežij in elektronske pošte. Če ugotovite, da ste bili žrtev tatvine, to takoj javite na 113 ali na 713 47 00 (Policijska postaja Žalec), prijava NI plačljiva. Javite tudi, če opazite sumljive osebe, pozorni bodite na število oseb, njihove značilnosti (višina, oblačila, barva las, govorica), na avtomobile (znamka, barva) in registrsko številko. Več informacij koristi tudi policistom pri njihovem delu. Čuvajte imetje, svoje najbližje, sosede in sebe.