14. februar 2018
40 DNI BREZ ALKOHOLA

V Agenciji za varnost prometa že trinajsto leto zapored podpiramo in kot soorganizator sodelujemo s Slovensko Karitas v akciji 40 dni brez alkohola. To je ena od bolj odmevnih akcij nevladnih organizacij, ki s svojo kontinuiteto, jasnostjo sporočila in nagovorom velikega števila državljanov zaseda prepoznavno mesto v slovenskem prostoru. Alkohol zaznamuje življenja premnogih državljanov in državljank, otrok in mladine in vsak korak, ki ga kot družba naredimo v smeri ozaveščanja in spreminjanja odnosa do uživanja alkohola je korak v pravi smeri. Letos je slogan akcije: mlad, vesel in POGUMEN brez alkohola.

V ospredju akcije 40 dni brez alkohola je tako ozaveščanje mladih o nevarnostih uživanja alkohola in vzpodbujanje zdravega življenjskega sloga in zabave, za katero alkohol ni potreben.  Akcija se začne v sredo, 14. februarja in zaključi 31.3.2018.
V letu 2017 je kar 32 ljudi na slovenskih cestah umrlo zaradi alkoholiziranega povzročitelja. Štiri prometne nesreče s smrtnim izidom so povzročili vozniki v starostni kategoriji od 18 do 24 let, ki so vozili pod vplivom alkohola. V teh štirih prometnih nesrečah je življenje izgubilo pet ljudi. Posledice prometnih nesreč mladih alkoholiziranih voznikov pa so tudi telesne poškodbe – v letu 2017 je 23 ljudi utrpelo hude, 101  pa lažje telesne poškodbe. Alkohol ima na mlajše voznike močnejši in večji vpliv, saj se njihovi možgani še razvijajo. Zato je tudi tveganje za prometno nesrečo pri mladih voznikih pod vplivom alkohola veliko večje kot pri starejših. Že pri nizkih koncentracijah alkohola v krvi pride do slabše ocene tveganja, zmanjšanega nadzora ravnanja in nerazsodnosti. Akciji se pridružujejo tudi drugi partnerji, v letošnjem letu se akciji kot gosta pridružujeta Združenje slovenskih katoliških skavtinj in skavtov ter Zveza Tabornikov Slovenije. Sodelujejo pa s svojimi aktivnostmi tudi občinski sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, aktivno se bo vključilo 54 slovenskih občin.
PREVENTIVNA GRADIVA: Naročena gradiva smo lokalnim SPV-jem, ki so se za sodelovanje v akciji odločili, poslali v petek po pošti. Hvala za vašo podporo!
Vsi, ne samo mladi, smo lahko pogumni in veseli tudi brez alkohola. S svojim ravnanjem bodimo zgled odgovornega obnašanja v družbi.  Poskrbimo za svojo varnost in varnost ostalih udeležencev v prometu. Več informacij je na naših spletnih straneh www.avp-rs.si in Portalu SPV www.avp-spv.si .

Javna agencija Republike Slovenija za varnost prometa
Sektor za preventivo in vzgojo v cestnem prometu
Kotnikova 19a, 1000 Ljubljana
Tel.: 01/478-89-50