09. december 2016
NOVE PRISTOJNOSTI UPRAVNE ENOTE ŽALEC NA PODROČJU DIMNIKARSKIH STORITEV

Nov Zakon o dimnikarskih storitvah in Pravilnik o vsebinah vlog za izdajo dovoljenj dimnikarskim družbam in licenc dimnikarjem, ki sta že stopila v veljavo in se bosta v celoti začela uporabljati 1. januarja 2017, dimnikarjem prinašata precej sprememb. Zakonodaja med drugim uvaja licenčni sistem na področju izvajanja dimnikarskih storitev. Upravne enote pa smo na podlagi zgoraj citirane zakonodaje pridobile nove pristojnosti za izdajo tovrstnih dovoljenj in licenc. Vloge za izdajo dovoljenj bodo dimnikarske družbe lahko vlagale na upravni enoti, na območju katere je sedež dimnikarske družbe, vloge za izdajo licenc dimnikarjem pa bodo dimnikarji lahko vlagali na katerikoli upravni enoti.
Dimnikarska družba mora imeti za izdajo dovoljenja za opravljanje dimnikarskih storitev v skladu z veljavno zakonodajo v nadaljevanju navedeno merilno in drugo opremo, potrebno za izvajanje dimnikarskih storitev ter računalniško opremo za povezavo z evidencami: merilno napravo za merjenje dimnih emisij; informacijski sistem za vodenje evidenc in zagotovljen sistem za vpis v evidence, ki jih v zvezi z izvajanjem dimnikarskih storitev vodi in upravlja Ministrstvo za okolje in prostor; najmanj eno vozilo na dva zaposlena v dimnikarski družbi in kamero za pregledovanje dimovodnih in prezračevalnih naprav. Poleg opreme mora imeti dimnikarska družba  tudi zavarovano odgovornost, ki ne sme biti nižja od 150.000 EUR in mora kriti odgovornost za ravnanje vseh dimnikarjev dimnikarske družbe. Pomembno je tudi, da dimnikarska družba ne sme opravljati dejavnosti, povezanih s prodajo, načrtovanjem in izvedbo malih kurilnih naprav.

Dimnikar mora za pridobitev licence za izvajanje dimnikarskih storitev na upravni enoti predložiti izpolnjen predpisan obrazec in potrdilo o pridobljeni ustrezni izobrazbi ali kvalifikaciji  (dimnikar, dimnikarski mojster, delovodja, okoljevarstveni tehnik ali da ima najmanj visoko strokovno izobrazbo ali izobrazbo po študijskem programu prve stopnje s študijskih področij, ki spadajo v ožje področje Tehnika ali v ožje področje Arhitektura, urbanizem in gradbeništvo, pri čemer potrebuje eno leto delovnih izkušenj na terenu na področju dimnikarstva). Vlagatelju, ki izpolnjuje vse predpisane pogoje upravna enota izda odločbo o podelitvi licence, ki se izda za neomejen čas in ga z dnem dokončnosti odločbe vpiše v evidenco. Dimnikar se bo moral vsakih osem let dopolnilno usposabljati ter potrdilo o udeležbi predložiti upravni enoti. Do izdaje in vročitve dimnikarske izkaznice se za dimnikarsko izkaznico šteje odločba o podelitvi licence.
Nova zakonodaja prinaša novosti tudi za uporabnike kurilnih naprav, saj boste lahko izvajalca dimnikarskih storitev izbrali do konca junija 2017, in sicer za prihodnjih 12 mesecev, v nasprotnem primeru se bo štelo, da ste z izvajalcem, ki je do sedaj opravljal to delo zadovoljni (pod pogojem, da je ta izvajalec pridobil dovoljenje za opravljanje dimnikarskih storitev). Seznam izvajalcev storitev bo dostopen na spletnih straneh Ministrstva za okolje in prostor, ki ga bo objavilo predvidoma v začetku leta 2017.
Dobro je vedeti tudi, da uporabniki tovrstnih storitev lahko v primeru, da vaše male kurilne naprave dejansko ne uporabljate, s tem pisno seznanite dimnikarsko družbo, ki je na vaši napravi zadnja opravila storitev, da ta podatek vnese v evidenco.
Na koncu malo za šalo malo zares o dimnikarju, o možu, ki prinaša srečo. Običaj pravi, da dimnikarja ne smete zavrniti, če vam pozvoni ali potrka na vrata. Simbol dimnikarja naj bi ponazarjal komunikacijo z bitji iz nebes »od zgoraj« ter nam prinašal zdravje, mir, spokojnost in ljubezen. Sicer pa je še vedno živa vraža, da se moramo prijeti za gumb in si nekaj zaželeti, če srečamo dimnikarja, in želja naj bi se nam izpolnila, vse dni v letu, ne le pred novim letom. Skupaj s sodelavci in sodelavkami Upravne enote Žalec vam želimo, da srečate dimnikarja, se primete za gumb, si nekaj zaželite in želja naj se vam izpolni. Srečno 2017!
Za dodatne informacije smo vam na voljo na telefonski številki 03 713 51 20 ali nam pišite na e-naslov ue.zalec@gov.si.

Simona Stanter, načelnica