06. november 2017
NOVOSTI PRI OPROSTITVI PLAČILA LETNE DAJATVE ZA VOZILA

V tem prispevku bi vas radi seznanili s spremembami novega Zakona  o dajatvah za motorna vozila, ki se nanašajo na oprostitev letne dajatve za vozila, ki prevažajo invalide. Vemo, da je za uporabo cestnih motornih in priklopnih vozil, registriranih v Republiki Sloveniji, v cestnem prometu potrebno plačati letno dajatev. Zavezanci za tovrstno plačilo so fizične in pravne osebe, na katere je motorno ali priklopno vozilo registrirano. Zakonodaja pa določa izjeme, kdaj oz. v katerih primerih ni potrebno plačati tovrstne dajatve.

Oprostitev plačila letne dajatve je v pristojnosti upravnih enot, o čemer odločamo z odločbo. Vlogo za oprostitev plačila te dajatve upravičenci lahko vložijo na Upravni enoti Žalec, Krajevnem uradu Vransko in sicer pisno ali elektronsko (s kvalificiranim digitalnim potrdilom).

Na podlagi zgoraj citiranega zakona, ki je stopil v veljavo meseca oktobra 2017, so v nadaljevanju opisane določene novosti.

Vozila za oprostitev plačila letne dajatve za prevoz invalidov nimajo več omejitve na delovno
prostornino motorjev, temveč na moč motorja do vključno 150 kW. Kot dokazilo za uveljavljanje pravice za oprostitev te dajatve v primeru, ko je upravičenec otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo do 18. leta oziroma do 26. leta starosti, če se šola, po novem velja samo odločba Centra za socialno delo o priznanju dodatka za nego otrok.

Pri polnoletnih invalidnih osebah je vozilo lahko registrirano tudi na starša, zakonca ali zunajzakonskega partnerja, s katerim polnoletna oseba živi na istem naslovu.

Pri vozilih, ki jih uporabljajo invalidske organizacije, ni nobenih omejitev glede vozil. Kot dokazilo za uveljavljanje oprostitve je na upravni enoti treba priložiti potrdilo, ki ga izda ministrstvo, pristojno za invalide (o statusu invalidske organizacije).

Delno so spremenjene tudi kategorije invalidov in sicer se lahko oprostitev plačila letne dajatve na tem področju uveljavlja pod pogojem, da se vozila uporabljajo za prevoz:

- oseb, pri katerih je ugotovljena najmanj 80 % telesna okvara ali 80 % vojna invalidnost, ter
  oseb, pri katerih je zaradi izgube, okvare ali paraliziranosti spodnjih okončin ali medenice
  ugotovljena najmanj 60 % telesna okvara ali 60 % vojna invalidnost,
- oseb, ki so popolnoma izgubile vid na obeh očesih,
- oseb z zmerno, težjo ali težko duševno ter najtežjo telesno prizadetostjo, ki jim je priznana
  invalidnost po predpisih o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb in
- otrok, ki potrebujejo posebno nego in varstvo do 18. leta starosti oziroma do 26. leta starosti,
  če se šolajo.

Zakonodaja izvzema osebe, ki so zmerno, težje in težko telesno prizadete. Pogoj je najtežja telesna prizadetost osebe ali zmerna, težja ali težka duševna prizadetost. Prav tako so bili v predhodno veljavni zakonodaji upravičenci otroci z motnjami v telesnem in duševnem razvoju, katere zdravstveni zavodi spremljajo kot rizične v razvoju, nova zakonodaja pa kot upravičence navaja otroke, ki potrebujejo posebno nego in varstvo do 18. leta starosti oziroma do 26. leta starosti, če se šolajo.

V zvezi s plačilom nižje letne dajatve za vozila naj omenimo še velike družine in rejniške družine. Te lahko uveljavljajo za vozila znižanje plačila dajatve v višini 50 % na podlagi dokazila o skupnem stalnem prebivališču vsaj enega od staršev in otrok, ki ima na dan vložitve vloge za znižanje letne dajatve na istemu naslovu stalnega prebivališča prijavljene štiri ali več otrok, starih do 18 let.

Za dodatne informacije smo vam na voljo na telefonski številki 03 713 51 20 ali nam pišite na e-naslov ue.zalec@gov.si.

Simona Stanter, načelnica