12. maj 2015
Alenka Kreča Šmid
PUŠPANOVA VEŠČA

V Sloveniji se je v letu 2011 pojavila  na vseh vrstah pušpanov uničevalka teh rastlin imenovana pušpanova vešča Cydalima perspectalis. Je izredno agrsiven škodljivec, ki ima na leto več razvojnih  generacij.  Najprej so opazne gosenice, ki dobesedno požrejo vse zelene dele te rastline, potem pa se razvije vešča, ki se seli na druge rastline in tam ponovno poskrbi za novo generacijo.
Okužene so tudi rastline v naši občini, zato priporočamo, da vsi prebivalci Občine Tabor pregledamo svoje pušpanove rastline in ob morebitnem napadu tega škodljivca poskrbimo za  ustrezno varstvo. Priporoča se škropljenje z enim od insekticidov, ki se kupi v ustrezni trgovini s FFS sredstvi na podlagi izkaznice z dovoljenjem za nakup (odgovorna oseba). V Slovniji je trenutno registriran insekticid Calypso, ki uspešno uničuje gosenice.
Po opravljenem škropljenju je potrebno spremljati in ponovno ukrepati ob novi generaciji teh škodljivcev.
Pušpan je rastlina, ki je v Sloveniji že dolgo poznana, počasi raste in je lepega videza, zato ne smemo dovoliti, da bi nam jo ta škodljivec uničil.

Nada Reberšek Natek

Vmesnik
Prilagodite vmesnik, da bo lažja uporaba za različne pogoje.
To upodablja dokument v visokokontrastnem načinu.
S tem se dokument prikaže kot bel na črnem
To lahko pomaga tistim, ki imajo težave pri obdelavi hitrih premikov zaslona.
To naloži pisavo, ki je lažja za branje za osebe z disleksijo.