Predstavitev občine
Občina Tabor leži na južnem obrobju Spodnje Savinjske doline in meji na občine Vransko, Braslovče, Prebold, Trbovlje ter Zagorje ob Savi. Življenje tukaj zaznamujeta kmetijstvo in delo v bližnjih krajih, v zadnjih letih pa je opazen tudi razvoj podjetništva in obrti. Občina se deli na dva značilna dela – ravninski in hriboviti.
Ravninski predel zajema naselja Kapla, Ojstriška vas, Pondor in Tabor, kjer so naselja bolj strnjena, pokrajina pa je bogata z rodovitno zemljo, primerno za kmetijstvo. V prihodnosti načrtujemo tudi gradnjo manjše obrtne cone, ki bi omogočila dodatne zaposlitvene možnosti za lokalno prebivalstvo.
Hriboviti del občine vključuje naselja Črni Vrh, Miklavž pri Taboru in Loke. Ta območja so večinoma razložena naselja in številne samotne kmetije. Hriboviti svet je ekološko pester in bogat z naravnimi lepotami, saj se od tu odpirajo čudoviti razgledi proti Savinjski dolini in Kamniško-Savinjskim Alpam. Zaradi tega območje postaja priljubljeno za gradnjo vikendov, a je v smislu turizma še precej neizkoriščeno.
Naselja znotraj občine Tabor
Naselje Črni Vrh naj bi ime dobil po temnih smrekovih gozdovih, ki so v preteklosti prekrivali okoliške hribe, kot so Velika planina, Kozica in Brda. Z razgibanimi travniki in pašniki nudi ugodne pogoje za živinorejo in ekološko pridelavo, kar je prispevalo k pridobitvi prvega certifikata ekološke kmetije na območju. Prebivalci tu skrbijo za trajnostne metode kmetijstva, naravne lepote pa pritegnejo številne pohodnike.
Ob magistralni cesti Celje–Ljubljana leži razloženo naselje Kapla, poznano po bogati kmetijski zgodovini in razvoju obrtništva. Kapla ima veliko zgodovinskih znamenitosti, vključno s cerkvijo sv. Radegunde in kmečkim dvorcem iz Napoleonovih časov, ki ga krasi freska z lovskim motivom. Znan je tudi kozolec s 14 steri, ki priča o nekdanji moči kmečkih posestev v Spodnji Savinjski dolini.
Loke, razloženo naselje ob potokih Ojstrica in Konjščica, zaznamujejo bogati travniki in vinogradi na južnih pobočjih. Nad naseljem leži hrib Ojstrica, kjer je v srednjem veku stal grad Ojstrica, povezan z zanimivimi legendami. Hrib Krvavica pa slovi po markantni rdečkasti barvi, ki že stoletja buri domišljijo krajanov.
Miklavž pri Taboru je hribovsko naselje z osamljenimi kmetijami in slikovito cerkvijo sv. Miklavža, zgrajeno na izjemni razgledni točki. Sončna lega privablja vse več pohodnikov in rekreativnih kolesarjev, ki uživajo v naravi in razgibanem reliefu posavskega hribovja.
Ojstriška vas je naselje na levem bregu potoka Konjščica je eno najstarejših v občini, povezano s srednjeveškim gradom Ojstrica. Danes Ojstriška vas ponuja prijetne sprehode skozi borove gozdove, vedno več prebivalcev pa se ukvarja s kmetijstvom in delom v industriji.
Naselje Pondor se nahaja na rodovitnih tleh in je znano po bogati zgodovini, ki vključuje najdbe miljnega kamna in srednjeveškega kužnega znamenja ob 15. poldnevniku. Obdelane površine so še danes ponos prebivalcev, ki se vse bolj ukvarjajo tudi z obrtništvom.
Tabor je središčno naselje občine in središče župnije sv. Jurij ob Taboru je z bogato zgodovino pomemben kraj za lokalno skupnost. Tabor se nahaja na prehodu med ravninskim in hribovitim delom občine, z obzidano cerkvijo, zgrajeno kot obramba pred Turki, pa pričuje o pomembni dediščini. Kraj nudi tudi številne možnosti za rekreacijo in kolesarske izlete v naravo.
Statistični podatki, grb in zastava Občine Tabor
Leto ustanovitve: 1998
Površina: 35 km2
Katastrske občine: Ojstriška vas, Črni Vrh, Miklavž
Občinski praznik: 23. in 24. april
Št. prebivalcev: 1.853 (31. 10. 2024)
![]() | Splošni opis grba: Na zelenem dnu modrega ščita stoji srebrni zid tabora s cinami, nad katerim lebdi zlati zvon, nadkrit s trakom, ki ponazarja simbol sv. Jurija. Blazon: Grb občine Tabor je upodobljen na ščitu poznogotskega stila, sanitske oblike. Na zelenem dnu modrega ščita stoji iz klesancev zidan srebrni zid s sedmimi cinami na svojem zgornjem vencu; v modrini nad njim lebdi zlati, z ornamentalnima obročema okrašen zvon, nad katerim plava srebrni trak, s križem sv. Jurija po vsej širini; višina zvona dosega eno četrtino, višina traku pa eno trinajstino ščitove višine. |
![]() | Splošni opis zastave: Zastava Občine TABOR je modre in bele barve, z glavnim atributom iz občinskega grba, na njenem srednjem modrem kvadratnem delu. Modro-bela zastava je krojena v razmerju višine "V" proti dolžini "L" ena proti dve celi in pet desetin, oziroma "V" : "L" = 1 : 2,5. Zastavina ruta je modra z dvema vertikalno postavljenima belima poljema, od katerih prvo belo polje pokriva drugo šestino zastavine rute, drugo belo polje pa pokriva peto šestino iste rute;sredino srednjega, kvadratnega polja krasi glavni atribut iz občinskega grba, rumeni zvon, nad katerim lebdi beli trak z Jurijevim križem po vsej njegovi širini. |